Hatay'da Yatırım | T.C. Hatay Yatırım Destek Ofisi | www.hataydayatirim.com
Türkçe English Arabic RSS
Antakya Yağmur
Sektörler
» Tarım ve Hayvancılık
» Demir ve Çelik
» Filtre Üretimi
» Zeytincilik Ve Zeytinyağı
» Pamuk Ekimi Çırçır Ve Prese Tesisleri
» Mobilyacılık Sektörü
» Ayakkabıcılık Sektörü
» Enerji
» Dış Ticaret
» Lojistik
» Kültür ve Turizm
Zeytincilik Ve Zeytinyağı
Yazıyı Küçült Yazıyı Büyült
Zeytincilik Ve Zeytinyağı
İlimiz ekonomisi içerisinde tarım sektörü önemli bir paya sahiptir. 540.300 hektar büyüklüğündeki ilin toplam alanının 276.240 hektarı tarım alanı olup, bu alanın %18' si zeytinlik arazilerdir. 2013 yılında ilimiz 158.419 ton zeytin üretimi ile Türkiye zeytin üretiminin % 9,5’ununu gerçekleştirmiştir. (TÜİK,2013).

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Hatay İl  Müdürlüğü tarafından verilmiş  Sanayi Sicil Belgeli 72 adet Zeytinyağı prese tesisi faaliyette bulunmakta ve bu tesislerde  yaklaşık 40,862 ton zeytinyağı çıkarılmaktadır.

Türkiye İhracatçılar Meclisi(TİM), 2014 yılı verilerine göre, ilimizin zeytin ve zeytinyağı ihracatı 26,8 Milyon ABD dolarıdır. Son yıllarda sofralık zeytin ekim alanlarının artması ile birlikte az da olsa salamuralık zeytin üretimine girildiği gözlenmektedir. İlimizde, gerek zeytin ağacı  ekiminin desteklenmesi, gerek zeytinyağına verilen  teşvik nedeniyle  son yıllarda zeytin ekim alanları oldukça artmıştır. Önümüzdeki 10 yıl içerisinde  zeytin ve zeytinyağı üretiminin  %50 oranında  artacağı öngörülmektedir.          

İlimizde, gerek zeytin ağacı  ekiminin desteklenmesi, gerek zeytinyağına verilen  teşvik nedeniyle  son yıllarda zeytin ekim alanları oldukça artmıştır. Önümüzdeki 10 yıl içerisinde  zeytin ve zeytinyağı üretiminin  % 50 oranında  artacağı öngörülmektedir.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın son yıllarda kırsal kalkınmanın desteklenmesi projesi çerçevesinde verilen hibe destekleri ile yeni teknolojiye uygun kontini sistem zeytinyağı ve prese tesisleri kurulmuştur. İlimizde üretilen zeytinyağı gerek iç piyasa, gerekse dış piyasalarda lezzet ve aroması bakımından aranılan özellikleri taşımaktadır. Bu sektörün gelişimi, beraberinde sabun sanayinin de gelişmesine neden olmaktadır.
Telefon : +90 (326) 212 25 76
Telefon
+90 (326) 212 25 76
E-Posta : info@hataydayatirim.com
E-Posta
info@hataydayatirim.com
Adres : Haraparası Mah. Yavuz Sultan Selim Cad. 1. Tabakhane Sk. No:20 Antakya / HATAY 31060
Adres
Haraparası Mah. Yavuz Sultan Selim Cad. 1. Tabakhane Sk. No:20 Antakya / HATAY 31060
T.C. Hatay Valiliği T.C. Antakya Belediyesi T.C. Antakya Ticaret ve Sanayi Odası T.C. Hatay İl Özel İdaresi
Sayfanın tüm hakları kurumumuza aittir. 2013 © T.C. Hatay Yatırım Destek Ofisi Facebook | Hatay'da Yatırım | T.C. Hatay Yatırım Destek Ofisi Twitter | Hatay'da Yatırım | T.C. Hatay Yatırım Destek Ofisi