Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı

2009 yılından itibaren faaliyetlerine başlayan Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA); Hatay, Kahramanmaraş ve Osmaniye illerinin yer aldığı TR63 Bölgesi’nde faaliyet göstermektedir. Bölgedeki ekonomik ve sosyal kalkınmaya katkı sağlamak amacıyla, kamu, özel sektör ve sivil toplum kuruluşları arasındaki koordinasyonu ve işbirliğini geliştirmek, kaynakların yerinde ve etkin kullanımını sağlamak, bölgesel gelişmeyi hızlandırmak ve sürdürülebilirliğini sağlamak, bölgeler arası ve bölge içi gelişmişlik farklarını azaltmak ve bölgenin rekabet gücünü artırmak için çalışmalarına devam etmektedir. 

Kurulduğu günden bugüne yoğun bir çalışma temposu içerisinde faaliyetlerini sürdüren DOĞAKA, bölgesel kalkınma hedeflerine yönelik olarak hazırladığı Bölge Planı çerçevesinde çalışmalarını sürdürmektedir. Bu çerçevede faaliyet bölgesindeki kalkınma çabalarına destek olmak amacıyla kamu kurumlarına ve KOBİ’lere yönelik mali ve teknik destek programları, sektörel ve tematik araştırma ve stratejik planlama çalışmaları,  çeşitli alanlarda eğitim ve bilgilendirme programları ve yatırım destek faaliyetlerini yürütmektedir.  

Bunların dışında bölgede öne çıkan ayakkabıcılık, demir-çelik, lojistik, metal mutfak eşyası, mobilyacılık, tekstil ve zeytincilik faaliyetlerine yönelik Türkiye’de ve dünyada yaşanan yeni gelişmelerin ele alındığı sektörel raporlar hazırlanmakta ve bu sektörlere yönelik ulusal ve uluslararası katılımlı kongre, panel, konferanslar ve çalıştaylar düzenlenmektedir.  

Ayrıca kamu kurumları ve özel sektör işletmeleri, bölgede stratejik öneme sahip sektörlere yönelik ulusal ve uluslararası fuarlara DOĞAKA koordinasyonunda katılım sağlanmaktadır.
 

Hatay Destek Yatırım Ofisi

Haraparası Mah. Yavuz Sultan Selim Cad. 1. Tabakhane Sk. No:20 Antakya / HATAY 31060

DOĞAKA Destek Hattı

0326 212 25 76