Pamuk Ekimi Çırçır Ve Prese Tesisleri

2014 yılı itibariyle ilimizde 371.064 dekar alanda pamuk ekimi yapılmış, 196.766 ton pamuk üretimi gerçekleşmiştir (Hatay, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, Rakamlarla Tarım Kimliği,2014).

İlimizde üretilen  pamuğun lif uzunluğu, elyafı ve diğer özellikleri açısından iplik, dokuma ve kumaş sanayinde aranılan vasıfları taşımaktadır. Pamuğun çiğitinden arındırılarak preslenmek üzere ilimizde kurulan ve Sanayi Sicil Belgesi almış 72 adet Çırçır ve Prese Tesisi bulunmaktadır. 

Ayrıca pamuğun işlenmesi ve iplik haline getirilmesi için 3 adet iplik tesisi ve çiğitten  pamuk yağı çıkartılması için  10 adet pamuk yağı üretim tesisi ve 1 adet yağ rafine tesisi vardır. Üretilen pamuğun hemen hemen tümü ilimizde bulunan Çırçır ve Prese Tesislerinde işlenmekte ve preselenmiş pamuklar gerek yurt içi iplik piyasasına gerekse ihracata gönderilmektedir. Ekilecek olan pamuğun hibrit tohumunun üretimi için kurulan 1 adet tesis mevcuttur. Üretilen pamuktan  iplik, dokuma, boyama; havlu, iç çamaşır, temizlik bezi üretimi gibi konularda üretim yapan  büyük  ölçekli tesislerimiz bulunmaktadır.

Hatay Destek Yatırım Ofisi

Haraparası Mah. Yavuz Sultan Selim Cad. 1. Tabakhane Sk. No:20 Antakya / HATAY 31060

DOĞAKA Destek Hattı

0326 212 25 76