Filtre Üretimi

Hatay ili, ülkemiz filtre sektörü üretiminin % 65' ini tek başına karşılamaktadır.

Ülkemizde otomotiv ve yan sanayi sektörlerinde gelişmelere paralel olarak, 1966 yılında İskenderun ilçemizde ilk Türk filtre üretim tesisi üretime başlamıştır.

Bugüne kadar ithal yolu ile elde edilen bu ürünleri ülkemizde üretmek suretiyle döviz kaybımız önlenmiş ve ilimiz ve ülkemiz ekonomisine katkıları bulunmuştur. İlimizde bu ilk yatırımın ardından, bugüne kadar aynı sektörde değişik büyüklükte  16  adet  üretim tesisi hizmete girmiş ve ilimiz sanayisinde itici bir güç haline gelmiştir. Bu tesislerde, ülkemizde bulunan her tür traktör ve otomobile hava, yağ  ve yakıt filtreleri, iş makineleri ve endüstriyel amaçlı hava, yakıt, yağ ve hidrolik filtre ile hava/yağ separatörleri üretilmektedir. Kurulu filtre tesislerinde yaklaşık 2.654 personel istihdam edilmektedir. Tesislerin toplam teorik üretim kapasiteleri  69.312.834 adettir.

İlimizin, geçen bu süre içinde, filtre sektöründe büyük yol aldığı ve yapılan yeni yatırımlarla  teknolojisinin sürekli yenilenmesi, ülke dışındaki rakiplerine karşı  üstünlük sağladığını göstermektedir. 
Son yıllarda demir ve çelik sanayiinde yassı mamule dönük yatırım ve üretimlerin artması nedeniyle filtre sektörünün gereksinim duyduğu ve ana ham maddesi olan sac malzemeleri ilimizden karşılanacak ve sektör, büyük nakliye giderlerinden  kurtulmanın yanında, filtre sektörüne rekabet üstünlüğü sağlayacaktır.

Hatay Destek Yatırım Ofisi

Haraparası Mah. Yavuz Sultan Selim Cad. 1. Tabakhane Sk. No:20 Antakya / HATAY 31060

DOĞAKA Destek Hattı

0326 212 25 76