Hatay Yatırım Bölgeleri

Antakya, Payas’ta birer tane ve İskenderun’da iki tane olmak üzere toplam 4 adet sanayi bölgesi bulunmaktadır. Bunun yanı sıra Erzin, Kırıkhan, Altınözü ve İskenderun’da yeni OSB’lerin yapım çalışmaları yürütülmektedir. 

Hatay İlindeki Organize Sanayi Bölgeleri (2012)

O.S.B'nin Adı

O.S.B'nin Büyüklüğü (ha)

Parsel Sayısı

Doluluk Oranı % 100

OSB'de Çalışan Kişi Sayısı

Antakya O.S.B

1520

66

100

1.221

İskenderun O.S.B

2080

75

100

4.771

Hatay Payas O.S.B

530

42

100

1.913

İskenderun II. O.S.B

780

7

100

-


Kaynak: Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Hatay İl Müdürlüğü,2013 

Antakya OSB: Antakya Organize Sanayi Bölgesi 1995 yılında kurulmuştur. Bölgede faaliyet gösteren firmalarda fiili istihdam 2012 yılı sonu itibariyle 1.221 kişidir. Sanayi Bölgesi, uluslararası ulaşım arterleri ve pazara yakın olup, İskenderun’daki kamu ve özel limanlara 30-50 km, havaalanına 13 Km Cilvegözü Sınır Kapısına 45 km uzaklıktadır. Mustafa Kemal Üniversitesi ile kamu kurumları ve bilimsel kuruluşlara yakın olması, kesintisiz su altyapısının bulunması, su birim fiyatlarının ucuz olması ve otoprodüktör rüzgâr enerjisi potansiyeline sahip olması  bölgenin ekonomik önemini arttırmaktadır. 

Antakya OSB’nin genişletilmesi amacıyla Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına başvuru yapılmıştır.  Yer Seçim Komisyonu 23.02.2012 de yerinde incelemede bulunmuştur. Harita ve gözlemsel jeolojik etüt çalışmalar devam etmektedir. 

İskenderun OSB: İskenderun-Adana (E-5) Karayolunun 12. km’sinde bulunmaktadır. Hatay Havaalanına 50 km, Adana Havaalanına 120 km, İskenderun Limanına 12 km, demiryoluna 3 km, otoyola 5 km, İskenderun Gümrüğü ve İskenderun merkezine 13 km ve Yumurtalık Serbest Bölge’ye 40 km mesafede yer almaktadır. OSB’de yer alan üretim halindeki tesislerin sektörel dağılımına bakıldığında demir-çelik tesislerinin %50, makine imalatı yapan tesislerin %20, boru imalatına yönelik tesislerin %20, filtre imalatına yönelik tesislerin  %10 oranında olduğu görülmektedir.

Payas OSB: Payas İlçesi sınırları içerisindedir. Payas Organize Sanayi Bölgesi 53 hektarlık alan üzerine kurulmuş olup toplam 42 adet sanayi parseli bulunmaktadır. Payas OSB bünyesinde bulunan sanayi kuruluşlarının %98’i demir ve demir mamullerini üretmektedir. TEM Otoyolu ve E–5 Karayolunun çevrelediği Payas Organize Sanayi Bölgesi, İskenderun Demir ve Çelik fabrikalarına 1 km, demir yollarına 3 km, limanlara yaklaşık 2 km. uzaklıkta bulunmaktadır.

İskenderun II. Organize Sanayi Bölgesi:
780 hektarlık alan üzerine kurulu bölgenin, imar planı yapılarak parseller yatırımcılara tahsis edilmiştir.

Hatay İlinde Çalışması Devam Eden Organize Sanayi Bölgeleri (2012)

Erzin Organize Sanayi Bölgesi: Tüzel kişiliği olan 150 hektarlık alan üzerine kurulu bölgede kamu arazisi olmayan alanların özel mülkiyetten satın almaları devam etmektedir. Satın almalar sonunda planlama ve altyapı projeleri gerçekleştirilip parseller yatırımcılara tahsis edilecektir.

Kırıkhan OSB: Yüzölçümü 1.430 dekar olan OSB için Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına başvuru yapılmıştır, yer seçimi ön incelemesi için gelinmiş ve OSB kurucusu Kırıkhan Ticaret ve Sanayi Odası’ndan hali hazır harita çalışması gerçekleştirilmiştir. Bakanlık tarafından inceleme sonrası yer seçim çalışmalarının sürdürülüp sürdürülmeyeceği kararı verilecektir. 

Altınözü Zeytincilik İhtisas OSB: Yüzölçümü 1.210 dekar olan OSB’nin yer seçiminin yapılması için Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na 27.12.2012 tarihinde başvurusu yapılmıştır.

Altınözü Enek Tarıma Dayalı İhtisas OSB: Hatay ili hayvancılık sektörünün verimli, kaliteli, rekabet gücü ve katma değeri yüksek hayvansal üretim modellerinin geliştirilmesi için söz konusu proje hazırlanmış ve Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na sunulmuştur. Yer belirleme çalışmaları devam etmektedir.

İskenderun Lojistik İhtisas OSB: İskenderun Lojistik Mastır Planı çerçevesinde Lojistik İhtisas OSB kurulması için 5 adet yer belirlenmiş olup bunlardan biri netleştirildikten sonra Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na başvuru yapılması planlanmaktadır.

Hatay Destek Yatırım Ofisi

Haraparası Mah. Yavuz Sultan Selim Cad. 1. Tabakhane Sk. No:20 Antakya / HATAY 31060

DOĞAKA Destek Hattı

0326 212 25 76